ספר צילומים "בטרם" 2022

"בטרם"- מבט חוזר בעבודותיו של ליאור זיו ז"ל

השקת  ספר הצילומים של ליאור זיו ז"ל התקיימה  ב-10.1.2022 בגלריית לורבר ב"שנקר" .את הספר ערך דקל בוברוב ועיצבה הסטודנטית ספיר פלדבאום, תושבת חולון במסגרת הקורס "עריכת תוכן ותוכן חזותי " אותו העבירה המרצה גלית גאון במחלקה לתקשורת חזותית בשנקר.

"האתגר שלקחו על עצמם/ן שנה ג' אינו פשוט וכולו עוסק ברגישות ותבונה. ארבעת אלפים הצילומים שצילם ליאור זיו ז"ל הפכו ממאגר חזותי למקור השראה וכוח מניע לעיצוב חדש." כך אומרת גלית גאון שהובילה את הסטודנטים בדרך ליצירת הספר.

מתוך כל ההצעות נבחרה ספיר פלדבאום, והיא קיבלה מילגה מהמשפחה ויצאה לדרך לעיצוב והפקת הספר,במשך כשנתיים  בהנחייתו של דקל בוברוב בחרה עוד תמונות ויצרה את הספר הסופי.

" התמונות ש״קפצו לי לעין״ היו אלה שהכילו את ה״כמעט״, יש שיגידו אותן תמונות שהתפספסו, נמרחו, אלה שבדרך כלל נחשבות כ״לא טובות״, שמדלגים עליהן במהלך תהליך העריכה והעיצוב. אותי הן ריגשו, כי בעיניי הן תפסו את הרגעים הכי כנים אמיתיים ו״מלוכלכים״.
הרגשתי שאני נמצאת שם ליד ליאור, אם זה בחום ובקור בצפון ובדרום, חווה ומתבוננת ביחד איתו, באנשים, במקומות, בתנועה ובנוכחות."

הספר מכיל את אותן תמונות שצילם ליאור,את אותם רגעים שהיו חשובים לליאור מעבר לצילום העיתונאי שהיה מחוייב לצלם עבור דובר צה"ל.

דקל בוברוב "הספר ״בטרם״ שעיצבה הסטודנטית ספיר פלדבאום מציג את יכולותיה של ספיר כמעצבת להניח ולסדר ברגישות ובחוכמה את הצילומים של ליאור באמצעות רצף הדרגתי. מהתחלה לסוף, משחור ללבן, מכהה לבהיר, מתחילתו של מסע אל סופו, מפנאי לפעילות מבצעית, מחיות לעייפות, מלבד לביחד, מצחוק לכאב, מערפל לרְאוּת, מגיוס לשחרור, ממציאות לזיכרון, מחיים למוות."

עבורינו כהורים היה מרגש מאד לראות מה אחרים רואים בצילומים של ליאור,איך הם חווים אותו כאדם,כצלם. כשקיבלנו את כמות הצילומים שליאור צילם היינו בהלם ,קיימנו הרבה תערוכות אבל במשך 19 שנים אנחנו חולמים על הפקת ספר צילומים  והנה החלום התגשם ודרך העיניים של אחרים,התמונות ,הדפים הכריכה ואנחנו אוהבים מאד את התוצאה .ספר שמציג את ליאור שלנו כמו שהוא.

https://www.shenkar.ac.il/he/news_items/lior-ziv-book

ספיר פלדבאום ומימי זיו
דקל בוברוב
פרופ שיזף נשיא שנקר
מוטי ששון ראש עירית חולון מימי ודוד זיו